جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

امیدوارم این طرح رای نیاورد

  قبلا مطلبی خدمت شما ارسال کرده بودم با عنوان " محدویت مجازات زندان برای پزشکان، بی‌عدالتی آشکار".  در آن مطلب به بخشنامه‌ای اشاره کردم که بر اساس آن مجازات زندان برای پزشکان محدود می‌شد.

  هم‌اکنون با تلاش نهاد صنفی پزشکان (سازمان نظام پزشکی) طرحی در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس مطرح شده است که هدف آن لغو مجازات زندان پزشکان و بلکه بیشتر از آن لغو تعقیب کیفری پزشک در بسیاری از موارد است.

  این  طرح را 75 نماینده امضا کرده‌اند که 21 نفر از آنها پزشک هستند.  عنوان طرح مذکور "طرح اصلاح موادی از قانون مجازات اسلامی" است.

  خوشبختانه معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضاییه با پیش نویس طرح مذکور مخالفت نموده است. این معاونت دلایل مخالفت خود را چنین نوشته است:

   "نخست آنکه حرفه پزشکی از این حیث خصوصیتی ندارد و شاغلان به این حرفه نیز همانند هر فرد حرفه‌ای دیگر، ملزم به رعایت مقررات و نظامات دولتی، و فی‌الجمله تمامی آنچه که اجتناب از تقصیر نامیده می‌شود هستند. اگر چنین معافیتی برای پزشکان در نظر گرفته شود چه بسا توجیهات مشابهی در مورد برخی حرفه‌های دیگر نیز وجود داشته باشد و آنها نیز متقاضی چنین معافیتی باشند. دیگر آنکه این معافیت از کیفر باعث کاهش بازدارندگی مجازات می‌شود. این تصور که راهی برای معافیت از کیفر وجود دارد باعث خواهد شد که پزشکان بیش از پیش در انجام درمان‌های پزشکی قصور ورزند. این امر با توجه به اینکه هم اکنون نیز نرخ این گونه موارد قصور در جامعه پزشکی کشور اندک نیست باعث افزایش جرم شده و در نتیجه مغایر بند 5 اصل 156 قانون اساسی است".

  همچنین اداره کل تدوین قوانین مجلس شورای اسلامی نیز با این این طرح مخالفت کرده است. این اداره کل در توضیح دلایل مخالفت خود نوشته است:

   "این امر مغایر شرع و باعث تشویق به عدم رعایت نظامات پزشکی شده و در نهایت سلامت جامعه به خطر خواهد افتاد. لذا این طرح مغایر اصل چهارم قانون اساسی است".

  و اما نظر این حقیر آن است که :

  باید از پزشکان در برابر خطاهای پزشکی و عوارض ناخواسته اعمال جراحی -که غیرعمدی هستند- حمایت شود تا آنها بتوانند با آسایش خاطر به درمان بیماران، به خصوص بیماران پیچیده و صعب‌العلاج بپردازند.

   اما اینکه به این بهانه، هرگونه اهمال و بی‌مسوولیتی آشکار برخی پزشکان فراموش شود و مجازات زندان یا دیگر مجازات‌های کیفری به صورت عام و بدون استثناء برداشته شود نقض غرض است و سودی برای بیماران و سلامت جامعه نخواهد داشت.

  امیدوارم این طرح که در ماهیت ناعادلانه و متضمن حقوق بیمار نیست در صحن علنی مجلس مطرح نشود و اگر هم شد رای نیاورد.


  این مطلب تا کنون 31 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ شنبه 17 مرداد 1394
  منبع
  برچسب ها : پزشکان ,مجازات ,پزشکی ,باعث ,مخالفت ,زندان ,مجازات زندان ,قانون اساسی ,سلامت جامعه ,چنین معافیتی ,مجلس مطرح ,
  امیدوارم این طرح رای نیاورد

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 7 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر