تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

محدودیت مجازات زندان برای پزشکان، بی‌عدالتی آشکار

  تصور کنید فردی پشت در اتاق عمل منتظر عمل جراحی یکی از عزیزانش می‌باشد. پس از ساعتها انتظار خبری به او داده نمی شود. بالاخره می‌فهمد که عزیز او در حین بیهوشی به خواب ابدی رفته است. پس از ماهها و سالها پیگیری بالاخره معلوم می‌شود پزشک بیهوشی برخلاف همه استانداردها و با انگیزه مالی، چهار بیمار را با هم بیهوش کرده و علاوه بر آن در حین بیهوشی مشغول دوش گرفتن در حمام اتاق عمل بوده است.

  فردی را تصور کنید که بیمار بدحالش را به اورژانس بیمارستان برده و با نگرانی منتظر حضور پزشک آنکال است. پزشکی که قرار بوده نیم ساعته بر بالین بیمار حضور پیدا کند شش ساعت بعد میآید؛ نتیجه کار معلوم است: مرگ یک انسان!

  اینها مصادیق قصور پزشکی است. قصور پزشکی با خطای محض یا عوارض طبیعی اعمال درمانی فرق دارد. قصور پزشکی جرم شبه‌عمدی است که در آن بیاحتیاطی و بیمبالاتی رخ میدهد. مسامحه، غفلت، عدم‌مهارت و عدم رعايت نظامات دولتي و مانند آنها از مصاديق بياحتياطي يا بيمبالاتي محسوب مي‌شود که دو نمونه از آن در بالا ذکر شد.

  با پیگیری نهاد صنفی پزشکان و وزیر بهداشت (دکتر هاشمی) و مشاور سلامت رییس قوه قضاییه (خانم دکتر وحیددستجردی) بخشنامه‌ای به قضات ابلاغ شده که برای پزشکان به جای مجازات زندان از مجازات‌های جایگزین استفاده شود. مقرر شده در وزارت بهداشت کمیته‌ای تشکیل شود که پرونده‌های حبس پزشکان را پیگیری نموده و با ارجاع پرونده به رییس قوه قضاییه، بدون نظر ایشان هیچ مجازات حبسی اعمال نشود. جالب است که وزیر بهداشت در سخنان خود موضوع بخشنامه را جرایم پزشکی (به صورت عام) عنوان کرده است (اگر درک من از جرایم پزشکی درست باشد مواردی همچون افشای اسرار بیمار، خودداری از کمک به مصدوم و صدور گواهی کذب که جرم عمدی هستند را هم شامل می‌شود).  

  خلاصه اینکه نتیجه کار این خواهد شد: اگر بستگان بیمار از پزشکان فوق به دستگاه قضا شکایت کنند پزشک مربوطه حداکثر به پرداخت دیه محکوم می‌شود. دیه‌ای که نه توسط پزشک بلکه توسط شرکت بیمه مسوولیت پرداخت می‌شود. مجازات زندان هم که در کار نیست و احتمالا به جای آن پول پرداخت می‌شود.

  حال یک سوال دارم: اگر دو بیماری که در بالا شرح پایان زندگی‌شان را گفتم از بستگان شما باشند چه احساسی خواهید داشت؟ احساس می کنید که عدالت و انصاف در مورد شما اجرا شده است؟


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 7 تير 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 30 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160732
 • بازدید امروز :106952
 • بازدید داخلی :5798
 • کاربران حاضر :159
 • رباتهای جستجوگر:381
 • همه حاضرین :540

تگ های برتر